Półkolonie "Bezpieczne wakacje"

Po raz kolejny Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym było organizatorem półkolonii pn. „Bezpieczne Wakacje”. Półkolonie odbywały się w dniach 31.07-04.08.2017 r., a uczestniczyło w nich 45 osób z terenu naszej gminy. W trakcie półkolonii dzieci i młodzież realizowały bogaty program kulturalno-rekreacyjny, którego celem było wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, poszerzanie wiadomości
o otaczającym świecie, a także rozwijanie umiejętności plastycznych, sportowych, rękodzielniczych i interpersonalnych. Nad bezpieczeństwem uczestników półkolonii czuwała wykwalifikowana kadra wychowawców GCK oraz profesjonalna opieka medyczna.

Już pierwszego dnia w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach „Bezpieczne Wakacje” z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji
w Białymstoku uczestnicy półkolonii mieli okazję uczestniczyć w pokazie szkolenia psów policyjnych uzupełnionym o ciekawe informacje dotyczące specyfiki pracy psa policjanta. Akcja znakowania rowerów należących do uczestników półkolonii została przeprowadzona we współpracy z Komisariatem Policji w Łapach.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył dzieciom i młodzieży wyjazd do Parku Wodnego „Tropikana”. Uczestnicy mogli skorzystać z basenu rekreacyjnego z falą, basenu sportowego, trzech basenów jacuzzi, a najmłodsi z brodzika dla dzieci.

Półkoloniści uczestniczyli również w warsztatach na hali sportowej w Dobrzyniewie Dużym. Dzieci i młodzież miały możliwość obejrzenia pokazu całego procesu produkcji lizaków od momentu wylania karmelu na blat, poprzez nadawanie mu smaków i kolorów aż do momentu pakowania gotowych produktów. Każdy uczestnik zajęć formował swój własny pamiątkowy lizak, który mógł zabrać do domu. Dzieci i młodzież brały udział również
w zajęciach budowania modeli z klocków Lego w oparciu o przygotowane zestawy i plany. Starsza grupa uczestników budowała bardziej złożone konstrukcje zawierające elementy pozwalające na wprowadzenie w ruch powstałych obiektów. Młodzież wykorzystując oprogramowanie wprowadzała w ruch swoje modele.

Podsumowanie półkolonii „Bezpieczne Wakacje” odbyło się na terenie Parku Linowego w Fastach. Nasi uczestnicy korzystali z nielimitowanego dostępu do strefy zabaw, strefy nauki oraz wszystkich tras linowych. Tegoroczną akcję wakacyjną zakończyło wspólne ognisko. Uczestnicy otrzymali ponadto nagrody za udział w konkursach oraz drobne upominki, które będą im przypominać o radośnie spędzonych chwilach w gronie kolegów i koleżanek.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

• Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku;
  • Komisariatowi Policji w Łapach;
  • Dyrektorowi oraz pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym;
  • przychodni PRA MEDICA PRACZUKOWSCY;
  • Urzędowi Gminy w Dobrzyniewie Dużym;
  • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

za zaangażowanie, życzliwość oraz owocną współpracę podczas organizacji półkolonii.