Uroczyste podsumowanie zadania "Lokalni architekci zmian"

We wtorek 14 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym odbyło się spotkanie podsumowujące zadanie „Lokalni architekci zmian” dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury  w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017. Wydarzenie było zwieńczeniem ponad półrocznej pracy. Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszy z nich zakładał przeprowadzenie badania społeczności lokalnej i sporządzenie diagnozy. Następnie mieszkańcy mieli możliwość składania swoich pomysłów na inicjatywy lokalne, z których wyłoniono 6 zwycięskich projektów.

Spotkanie otworzył występ grupy warsztatowej „Muzyka łączy pokolenia”, która wykonała dwa utwory: „O mój rozmarynie” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Następnie głos zabrała Joanna Sobieska – Dyrektor GCK, która przypomniała istotę i poszczególne etapy realizacji zadania „Lokalni architekci zmian”. Podczas spotkania inicjatorzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami z realizacji poszczególnych projektów.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia wystawy poprojektowej, skupiającej cztery inicjatywy. Efektami warsztatów pn. „Okna w dawnym stylu” były przepiękne firany wykonane metodą wiązano–słupkową, które można było porównać ze zbiorem rękodzieła Pani Janiny Toczydłowskiej. Godne uwagi były również rzeźby „Świątków” wykonanych przez młodzież pod okiem instruktora Pana Kotyńskiego. Piękne lalki  gałgankowe wykonane przez rodzinne grupy międzypokoleniowe podczas inicjatywy „Babcia, mama i ja” zdobiły półki wystawowe. Wspomnienia z dawnych lat ze wsi Bohdan uwiecznione zostały w fotografiach zgromadzonych podczas inicjatywy „Kulturalnie, przyjemnie i zdrowo”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom zarówno inicjatorom działań kulturalnych: Annie Gęsiewskiej, Justynie Rąbel, Alicji Bajko, Bernardzie Cylwik, Wiesławie Kulikowskiej, Joannie Woźniewskiej, Agnieszce Perkowskiej, Elizie Kotyńskiej oraz Konradowi Tuszkowskiemu, jak i uczestnikom poszczególnych warsztatów.

Słowa uznania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do powodzenia realizacji programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017 na terenie Gminy Dobrzyniewo Duże. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z Gminnym Centrum Kultury i zgłaszania pomysłów na kolejne działania kulturalne aktywizujące społeczności lokalne.