Relacja z obchodów Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2016 roku tradycyjnie już odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane przez Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże Bogdana Zdanowicza, Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Aleksandrowie. Obchody zainaugurowała uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Proboszcza Jerzego Kolniera w kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym. Uroczystej homilii wygłoszonej przez ks. Proboszcza towarzyszyła przepiękna oprawa muzyczna przygotowana przez chór parafialny Cantate Domino pod dyrekcją Małgorzaty Trojanowskiej.

Następnie obchody przeniosły się do Domu Kultury w Nowym Aleksandrowie, gdzie w obecności biało-czerwonej flagi został odśpiewany hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. W programie części artystycznej znalazł się również wzruszający montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ZSP w Nowym Aleksandrowie pod kierunkiem nauczycieli: J. Szelachowskiej, D. Sławińskiej i A. Głódź. Uczniowie zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności wokalne i aktorskie, czego dowodem było nie tylko wzruszenie widzów, lecz również gorące owacje po zakończonej inscenizacji.

Występ chóru Mater Ecclesiae z parafii NMP Matki Kościoła w Białymstoku pod dyrekcją jakże utalentowanego młodego dyrygenta Kamila Wróblewskiego sprawił, że wśród zgromadzonej publiczności jeszcze bardziej ożyły uczucia patriotyczne. Chórzyści, nagradzani już w wielu festiwalach i przeglądach, zaprezentowali nam m.in. takie utwory jak: „Bogurodzica”, „Piechota” czy „Modlitwa o pokój”.

Ogromne zainteresowanie publiczności wzbudził występ Zespołu Śpiewaczego Dobrzyniacy, który z okazji patriotycznego święta wystąpił z większą niż dotychczas reprezentacją kilku pokoleń rodziny Lewkowskich. Dobrzyniacy żywiołowo zaprezentowali utwory patriotyczne przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonu.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości uświetnił ponadto występ Zespołu Folklorystycznego Narwianie, który zaprezentował tak znane utwory jak: „Ułani, ułani”, „Bywaj dziewczę zdrowe” czy „Jezioro”. Radosną atmosferę patriotycznego święta podkreśliły również tańce narodowe: „Kujawiak” i „Tupacz” w wykonaniu zespołu Narwianie.

Miłym akcentem na zakończenie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była inicjatywa pn. wspólne patriotyczne śpiewanie, w której udział wzięli m.in. Wójt Gminy Bogdan Zdanowicz, ks. proboszcz Jerzy Kolnier, kierownik GBP Jolanta Radziszewska oraz radny gminy Ireneusz Lewkowski. Patriotycznym śpiewom akompaniował znakomity kompozytor Tadeusz Trojanowski, a w rolę konferansjera wcieliła się Lidia Trojanowska, która w wyjątkowy sposób zapowiadała program artystyczny.

W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Gminy Dobrzyniewo Duże, którzy uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obecność mieszkańców była wyrazem miłości do Ojczyzny, a także lekcją szacunku wobec tradycji i pamięci o historii kraju przekazaną młodszym pokoleniom.

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury

Joanna Sobieska