Narwianie





O zespole:

Zespół Folklorystyczny Narwianie działający przy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym powstał w 1954 roku i jest jednym z najstarszych zespołów na Podlasiu. Narwianie mają w repertuarze polską i podlaską muzyką ludową oraz są prekursorami inscenizacji wiejskich obrzędów z regionu na terenie Podlasia. Prezentują tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy Podlasia od początku swojego istnienia, czego potwierdzeniem są liczne laury na konkursach i festiwalach zdobyte w kraju i za granicą.
Dokonania artystyczne zespołu na przestrzeni lat są imponujące. Począwszy od czterokrotnego udziału w Dożynkach Centralnych w Warszawie, poprzez zdobycie głównej nagrody- „Bursztynowego Neptuna” na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej, aż po rok 2000, który przyniósł nagranie obrzędu dożynek dla TVP Białystok oraz udział w 52. Kongresie Rolnictwa Europejskiego. Zespół był ponadto wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku. W 2005 roku NARWIANIE zostali zaproszeni do udziału w nagraniu programu telewizyjnego Waldemara Malickiego „Co tu jest grane?”. W roku 2013 NARWIANIE wydali pierwszą płytę wraz z publikacją Śpiewnika podlaskiego. Rok 2019 przyniósł drugie wydawnictwo w historii zespołu zawierające piosenki i pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach.
Obecnie w skład zespołu wchodzą członkowie sekcji wokalnej, instrumentalnej i tanecznej w liczbie 30 osób. Na przestrzeni ostatnich lat zespół pozyskał wielu nowych członków. Co istotne, w działalność artystyczną zespołu angażują się przedstawiciele młodego pokolenia, co daje nadzieje na kontynuację lokalnego, wielopokoleniowego dziedzictwa kulturowego.
Na przełomie ostatnich lat zespół zrealizował kilka znaczących projektów. Jednym z nich był udział w produkcji filmowej Etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela” zrealizowanej przez Gminne Centrum Kultury. NARWIANIE odgrywają kluczową rolę w całym projekcie, bowiem bazuje on na bogatej spuściźnie pokoleń tworzących skład zespołu. Kanwą, na której opiera się cały scenariusz filmu są obrazki obrzędowe, w prezentowaniu których zespół był prekursorem już w latach 70. ubiegłego wieku. NARWIANIE biorą udział we wszystkich scenach zbiorowych, przy czym wielu członków zespołu zostało zaproszonych do obsady aktorskiej. Kolejne pasmo sukcesów: spektakularny debiut i awans na szczebel ogólnokrajowy na 48. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku łukowskim NARWIAN dzięki przedstawieniu „Len" - opowieści o wartości pracy i miłości, które zostają wpisane w piękne tradycje ludowe. Za powyższą prezentację na 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie Narwianie zostali uhonorowani nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zwieńczeniem dorobku teatralnego Narwian będzie prezentacja „Lnu” w gronie najbardziej wartościowych widowisk na VIII Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Zespół na swoim koncie ma trzy wydawnictwa płytowe, nagrał kolejnych 12 utworów we współczesnych aranżacjach, ponadto produkcję filmową Etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela”oraz realizację dwóch muzycznych spektakli teatralnych: „Len” oraz „Królewna pól”.
W Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym nieustannie prowadzone są prace nad wieloletnim dorobkiem Narwian w formie archiwum pieśni, nut i obrzędów, a materiały pieczołowicie przeglądane i pielęgnowane aby w przyszłości cieszyć uszy i oczy odbiorców nowymi aranżacjami tradycyjnie podlaskich utworów.

Joanna Sobieska

Spektakle:

Królewna pól to sentymentalna podróż po podlaskiej wsi. Przepełniona muzyką i tańcem historia społeczności wiejskiej. Opowieść o zmiennych kolejach losów bohaterów i młodości przeżywanej na dobrzyniewskiej wsi w latach pięćdziesiątych. Widz zanurza się w świecie obrzędowości ludowej utkanej z tradycji chrześcijańskiej i słowiańskiego mistycyzmu.

Len to opowieść o wartości pracy i miłości, które zostały tutaj wpisane w piękne podlaskie tradycje ludowe. Pani Franciszka, wprowadza nas w świat swojej młodości, przenosimy się razem z nią w lata pięćdziesiąte XX wieku, kiedy na podlaskiej wsi żywe jeszcze były tradycje związane z uprawą i obróbką lnu. Dzięki wspomnieniom bohaterki poznajemy lokalne pieśni i tańce ludowe, jak też zwyczaje związane z lnem. Franciszka odsłania nam również zawiłe losy swojej miłości, która niczym nić lnu tworzy piękne płótno jej życia. Dzięki tym wszystkim „splotom", tworzy się liryzm i uniwersalizm spektaklu, wobec których widz nie pozostaje obojętny…

Film:

Etnomusical "Od Kupalnocki do wesela"
Wyrusz z nami w muzyczną podróż przez obrzędy, obyczaje, historię i tradycję. Zajrzyj do wiejskiej izby, rozejrzyj się uważnie po gospodarskim obejściu, rozsiądź wygodnie w sielskim ogrodzie. Zachwyć się podlaskim pejzażem i bądź świadkiem historii miłosnej między Kasią, Jaśkiem i Frankiem wplecionej w roczny cykl życia wsi. Rozterki miłosne głównych bohaterów będą Cię wiodły przez magię Kupalnocki, tradycję dożynek, sąsiedzkich spotkań przy kiszeniu kapusty i darciu pierza, by ostatecznie mieć swój finał w wianku przedślubnym. A czy Kasia wyjdzie za Jaśka czy za Franka – tego dowiecie się oglądając naszą produkcję. Zapraszamy!

Wybrane realizacje ZF Narwianie:

• Teatr:

Spektakl Len – zapowiedź:

Spektakl Len- całość:

Spektakl Królewna pól – zapowiedź:

Reportaż Królewna pól:

• Film:

Etnomusical "Od Kupalnocki do wesela" – zapowiedź:

Etnomusical "Od Kupalnocki do wesela" - cały film :

• Teledysk:

Narwianie - Kare konie (HD video):

Nagrody dla ZF Narwianie:

• I miejsce w kategorii: Kapela lub zespół folklorystyczny w konkursie - „Jawor u źródeł kultury” 2022 - przeprowadzonym przez Polskie Radio Białystok.
• Laureat VIII Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, 2021.
• Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 38. Ogólnopolskich Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, 2021.
• Laureat 48. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim, 2021.
• Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa - Białystok, 2021.
• Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Białystok, 2020.
• III miejsce na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej, Ciechocinek 2017.
• I miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej, Ciechocinek 2015.
• Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej oraz promowania tradycji i dziedzictwa kulturowego woj. Podlaskiego w kraju i za granicą – Białystok, 2014.
• Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa – Białystok, 2014.
• III miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej, Ciechocinek 2005.
• Wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku, 2003.
• Wyróżnienie na Regionalnych Spotkaniach Zespołów Scenicznych OSP Becejły, 2003.
• Główna nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” w Narewce, 1997.
• Główna nagroda na Przeglądzie Kolędniczym w Pogorzałkach, 1997.
• Główna nagroda na Spotkaniach z okazji „25-lat z Folklorem”, Narewka 1996.
• II miejsce na V Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych, Kielce 1995.
• Odznaka za zasługi dla kółek rolniczych, Warszawa 1988.
• Wyróżnienie w kategorii zespołów obrzędowych - II Krajowy Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych, Kielce 1987
• Wyróżnienie podczas I Krajowego Przeglądu Zespołów Amatorski KGW, Kielce 1985.
• Otrzymanie odznaki „Zasłużony Białostocczyźnie”, 1985.
• Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - wyróżnienie „za twórcze kontynuowanie folkloru i jego popularyzację”, 1984.
• Wyróżnienie podczas Wojewódzkiej Giełdy Programowej Ośrodków, Domów i Klubów Kultury, Michałowo 1981.
• „Bursztynowy Neptun”, główna nagroda na VI Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej, 1980.
• Nagroda na II Ogólnopolskim Przeglądzie Aktywności Kulturalnej, Gorzów Przytoczna 1979.