Uroczystości Sybirackie

W dniu 11 czerwca 2017 roku w Wiejskim Domu Kultury w Pogorzałkach odbyły się uroczystości sybirackie. Uroczystość sybiracka rozpoczęła się uroczystą Mszą Św., którą odprawił ks. płk. Stefan Zdasienia. Po Mszy Św. nielicznie żyjący Sybiracy, rodziny oraz Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Bogdan Zdanowicz, Przewodniczący Rady gminy Mirosław Kłosek, Dyrektor GCK Joanna Sobieska, radni i sołtysi oraz Prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, Pan Hipolit Popławski – główny organizator uroczystości rocznicowych i członkowie Związku Sybiraków udali się przed obelisk upamiętniający wywózkę mieszkańców wsi Pogorzałki na Sybir. Przed pomnikiem Pan Tadeusz Chwiedź wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie Pani sekretarz Związku Sybiraków - Jolanta Hryniewicka przedstawiła Panią Dyrektor GCK - Joannę Sobieską do odznaczenia honorową odznaką Związku Sybiraków. Uroczystość uświetniał chór im. Stanisława Moniuszki, którego kierownikiem jest Pan prof. Jerzy Śródkowski. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze, po czym udano się do Wiejskiego Domu Kultury w Pogorzałkach, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu chóru im. Stanisława Moniuszki i Zespołu Folklorystycznego „Narwianie”.

Dziękujemy szkołom z Pogorzałk, Fast i Białegostoku za zorganizowanie delegacji dzieci i młodzieży na uroczystości.