Dożynki Gminne 2017

Tradycyjnie już Dożynki Gminne w Dobrzyniewie Dużym rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w Kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym. O oprawę Mszy świętej zadbały grupy wieńcowe oraz chór parafialny Cantate Domino.

Dalsza część uroczystości dożynkowych odbywała się na stadionie przy ZSP
w Dobrzyniewie Dużym. Ważna rola przypadła tradycyjnie już starostom dożynkowym Państwu Wiolettcie i Damianowi Rudnickim z miejscowości Bohdan, którzy przekazali Gospodarzowi Dożynek – Wójtowi Gminy Dobrzyniewo Duże bochen chleba upieczony
z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Korowód dożynkowy utworzyły grupy wieńcowe, a o oprawę muzyczną zadbał Zespół Folklorystyczny Narwianie pod kierownictwem K. Wróblewskiego. Po przywitaniu głos zabrali zaproszeni goście reprezentujący władze wojewódzkie, powiatowe oraz pozostałe instytucje.

Z obchodami święta plonów w Dobrzyniewie Dużym nierozerwalnie łączy się rozstrzygnięcie konkursów organizowanych pod patronatem Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz „Mój dom w Europie – najpiękniejszy ogród”. Wśród najpiękniejszych ogrodów komisja konkursowa przyznała nagrody: I miejsce Jarosław Winnicki, II miejsce Ewa Kraszewska, III miejsce: Danuta Skutnik, Anna Rybnik, Joanna Dąbrowska, Marek Stypułkowski. W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” przyznane zostały nagrody w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny oraz wieniec nowoczesny. Wieńcom tradycyjnym wykonanym przez: KGW z Gniłej, mieszkańców Dobrzyniewa Dużego, mieszkańców Szacił oraz Zespół Folklorystyczny „Narwianie” przyznano równorzędne nagrody. Wśród wieńców nowoczesnych najpiękniej prezentujących bogactwo plonów znalazły się wieńce wykonane przez: VADEMECUM 60+, mieszkańców Kozińc, oraz Klub Seniora Obrubniki, a wyróżnienie przyznano mieszkańcom Fast.

W programie tegorocznych Dożynek Gminnych organizatorzy wiele uwagi poświęcili odbiorcom młodszego pokolenia. W celu uatrakcyjnienia programu dożynkowego dzieciom
i młodzieży zorganizowane zostało miasteczko rowerowe, liczne dmuchane atrakcje, fotobudka oraz pokazy fizyczne i chemiczne.

Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne, których występy podkreśliły tradycyjny charakter obchodów święta plonów. Na naszej scenie swój repertuar zaprezentował: Zespół Folklorystyczny „Narwianie” oraz Zespół Śpiewaczy „Dobrzyniacy”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się program artystyczny przygotowany przez uczniów placówek oświatowych z terenu naszej gminy, który wszystkim gościom sprawił wiele radości i zapewnił niezapomniane przeżycia. Od godziny 17:00 organizatorzy zapewnili bogaty program rozrywkowy oraz liczne atrakcje, które stanowiły miły akcent na zakończenie wakacji.

Na tegorocznej scenie dożynkowej zaprezentowały się zespoły z różnorodnym programem artystycznym. „Babeczki Podlaskie” przedstawiły program muzyczno-kabaretowy, jak również poprowadziły biesiadę szlachecką śpiewając skoczne przyśpiewki
z historyczną nutą polskiej tradycji zabaw w tle. Zespół Cygańskie Serca z kolei zaprezentował kolorowy i żywiołowy folklor cygański w muzyce i tańcu. Pełna energii formacja Sajz rozbawiła publiczność wykonując przeboje znanych artystów i prezentując własną twórczość. Wschodząca gwiazda polskiej sceny disco polo Alexandrina wywołała pozytywne emocje wśród zgromadzonej młodzieży śpiewając covery różnych artystów, jak również własne przeboje. Część muzyczna Dożynek Gminnych 2017 zakończona została wspólną potańcówką prowadzoną przez DJ’a Rafała Lulewicza.

W imieniu organizatorów oraz uczestników Dożynek Gminnych w Dobrzyniewie Dużym pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, których uprzejmość, zaangażowanie i ofiarność przyczyniły się do zorganizowania Dożynek Gminnych 2017.
W pierwszej kolejności składamy podziękowania na ręce Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże - Pana B. Zdanowicza oraz Radnych Gminy, którzy rokrocznie przeznaczają środki finansowe na zorganizowanie obchodów święta plonów.

Serdeczne podziękowania składamy instytucjom, firmom i podmiotom gospodarczym, które poprzez włączenie się w organizację Dożynek Gminnych 2017 i okazaną pomoc wielokrotnie wspierały inicjatywy realizowane przez GCK. Za współpracę dziękujemy:

• Bankowi Spółdzielczemu w Białymstoku Oddział w Dobrzyniewie Dużym,
  • Agencji Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Białymstoku,
  • Przedsiębiorstwu AMBIT Sp. z o. o.,
  • Przedsiębiorstwu Bial Meble z Dobrzyniewa Dużego,
  • Ośrodkowi Zdrowia Pra Medica Praczukowscy,
  • Michałowi Kaliszewskiemu – Pralnia Pogo,
  • Szkółce krzewów ozdobnych Kakareko w Fastach,
  • Gospodarstwu ogrodniczemu Henryk Katruk,
  • Jednostce OSP w Letnikach,
  • Firmie Fastpark i Fastquad.

Dziękujemy także instytucjom, które zaszczyciły nas swoją obecnością i zorganizowały stoiska instytucjonalne: KRUS oraz ARiMR w Białymstoku. Dziękujemy także następującym osobom, które zaangażowały się w organizację Dożynek Gminnych 2017:

• Państwu Dorocie i Wojciechowi Dunikowskim, którzy każdego roku użyczają swoją nieruchomość na potrzeby Dożynek Gminnych,
  • Panu Wiesławowi Roszko za bezpłatne użyczenie terenu pod parking,
  • Pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym za kilkumiesięczną pracę,

Pracownikom gospodarczym Urzędu Gminy za pomoc organizacyjną.