Ogród w malwy malowany

„Ogród w malwy malowany”- czy znajdziemy go na terenie naszej gminy?

Tradycyjne ogródki kwiatowe - zakładane najczęściej między drogą, a domem tak zwane ogrody frontowe lub przedogródki były wizytówką zaradnej gospodyni. Królowały wśród nich dostojne malwy, pogodne nagietki, cieszące oko do późnej jesieni astry, słoneczne rudbekie, wysokie dalie, zwane georginiami, królewskie piwonie, floksy, ostróżki, irysy, mieczyki, lwie paszcze, lewkonie, rezedy, nieodłączny towarzysz każdego płotu - groszek pachnący, cynie, goździki. Kwiaty sadzono szczodrą ręką, nie samotnie, ale w tłumnym, wesołym towarzystwie w bujnych kępach lub rzędach. Kwitły kolejno od wczesnej wiosny po późną jesień. Rośliny - tworząc pozorny nieład - przypominały wielobarwną łąkę harmonijnie wpisującą się w wiejski krajobraz.

Ogródki grodzono płotami plecionymi z leszczynowych lub wiklinowych gałęzi albo drewnianymi, niewysokimi sztachetami. Ogródek miał służyć nie tylko właścicielom, ale cieszyć swoim wyglądem również sąsiadów i przechodniów. Dziś dawne, pełne uroku wiejskie ogródki odchodzą w zapomnienie.

Wieś upodabnia się do miasta. Przy większości domów nie ma już ogrodów, a te nieliczne wyglądają niczym żywcem przeniesione z miejskich przedmieść. Betonowe, szczelne, wysokie płoty nasuwają na myśl raczej nieprzystępne twierdze, a nie miejsca, gdzie mieszkają żywi ludzie. Dawne wiejskie kwiaty zostały wyparte przez zalewające wieś ponure iglaki, obce wiejskiemu krajobrazowi rododendrony i smutne, równiutko przystrzyżone trawniki. Te nowoczesne ogrody o każdej porze roku wyglądają niemal jednakowo, nie budzą ciekawości, nie kryją żadnych tajemnic - są uładzone i oswojone.

Stare ogródki to często prawdziwa skarbnica dawnych odmian roślin ozdobnych, niedostępnych już w sklepach ogrodniczych. Są one znakomicie przystosowane do lokalnych warunków, odporne na przymrozki i inne kaprysy pogody, niestraszne im szkodniki i choroby. Wieś pełna kwiatów zaprasza, by się w niej zatrzymać, sprawia wrażenie sielskości i przytulności.

 

Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym realizuje projekt „Ogród w malwy malowany” w ramach zadania ”Czas na działanie jest TERAZ!-cykl warsztatów interdyscyplinarnych” z Programu EDUKACJA KULTURALNA 2020 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W naszym projekcie zależy nam na przypomnieniu i udokumentowaniu istniejących na terenie gminy ogródków i przedogródków oraz roślin w nich występujących. Efektem tych poszukiwań będzie katalog, stanowiący zachętę do zaaranżowania w swoim najbliższym otoczeniu tradycyjnego ogrodu pełnego różnobarwnych kwiatów i zapachów. Będzie on jednocześnie zawierać cenne wskazówki dla wszystkich, którzy zechcą stawiać pierwsze kroki w tradycyjnej sztuce ogrodowej.

Zadzwoń do GCK ( tel. 501 324 937 lub 85 719 71 59 ) My do Ciebie przyjedziemy, porozmawiamy i zrobimy zdjęcia ogrodu i roślin w nim występujących. Twój ogród zamieścimy w Biuletynie Gminnym i w katalogu „Ogród w malwy malowany” wraz z wywiadem, jeżeli zechcesz nam opowiedzieć o roślinach i sekretach ich pielęgnacji.